NOVOSTI

Isti pristup terapijama za sve građane Bosne i Hercegovine

Da li znate da oboljeli od karcinoma, ali i drugih bolesti, u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, djeca i odrasli, nemaju uvijek pristup odgovarajućim terapijama, u koje uključujemo osnovnu medicinsku i specijaliziranu njegu. Trenutno, mjesto življenja je često odlučujuće u sposobonosti da se preživi rak.
Studije pokazuju da u svijetu, u razvijenim područjima, broj djece oboljele od raka je znatno manji od odraslih, ali je postotak izliječenih veći, u prosjeku on iznosi 84%, i još uvijek se poboljšava.
Ova se činjenica, na žalost, ne podudara sa stanjem u Bosni i Hercegovini.
Trenutno, u Bosni i Hercegovini, postoji hroničan nedostatak lijekova sa esencijalnih listi, i to najviše citostatika, koji se koriste za najteža oboljenja.
Bosna i Hercegovina je jedina država u Evropi koja nema jedinstvenu listu esencijalnih lijekova na državnom nivou,. U Federaciji imamo jedanaest listi, za svaki kanton i na nivou entiteta, dok je u Republici Srpskoj na snazi jedna lista. Žalosna je činjenica da ovoliki broj esencijalnih listi ne znači i dostupnost svih lijekova ili tretmana koje su na njima.

Situacija koja se odnosi na uvođenje inovativnih terapija je još poraznija. Naime, u Bosni i Hercegovini, u posljednjih pet godina, nije uvedena niti jedna inovativna terapija. Pacijenti u BiH imaju puno manje opcija za pristupiti novom, inovativnom lijeku nego pacijenti zemalja u susjedstvu, Hrvatske ili Slovenije.
Studije ukazuju da pacijenti koji primaju zastarjele lijekova, koji su manje učinkoviti ili imaju ozbiljnije nuspojave, na kraju koštaju zdravstveni sistem više, nego uvođenje inovativnih terapija. Nedostatak razumijevanja i interesa za vrijednost inovativnih terapija od strane zakonodavaca je i više nego zabrinjavajuća.
Provedene studije ukazuju da razvojem i primjenom inovativnih terapija, zdravstveni sistemi postaju dugoročno isplativiji: uložene investicije se vraćaju u vidu poboljšanja očekivane kvalitete i dužine života pacijenata.

Kronični nedostatak finansijskih sredstava koji, na kraju, određuju sastav i kvalitet esencijalnih lista, razlog su radi kojeg Udruženje inovativnih proizvođača lijekova u BiH kontinuirano, u komunikaciji s nadleženim državnim institucijama, predlaže modele koji su izuzetno dobri i u primjenjeni su gotovo svuda u svijetu, a to je finasiranje kroz razne poreze i akcize, kao što je i prijedlog djelimičnog finansiranja zdravstvenog sektora kroz izdvajanje sredstava iz akciza na duhan i alkohol.
Implementacija ovog prijedloga bi osigurala dostupnost lijekova i terapija sa esencijalnih lista mnogim pacijentima koji ih trenutno ne mogu dobiti.
Prijedlog novog Zakona o duhanu i duhanskim prerađevinama ne predviđa povećanje akciza koje bi išle u korist poboljšanja zdravstvenog sistema ili pacijenata uopće.

Drugi prijedlog je primjena odredbi Zakona o javnim nabavkama, prema kojem trenutno lijekovi prolaze istu proceduru, iste vremenske rokove, kao i nabavka uredskog materijala. Trenutna zakonska rješenja često dovode do nedostatka čak i onih osnovnih terapija, kao što je nedavno bio slučaj, koja direktno ugrožavaju života pacijenata. Nedostatak lijekova, ili dostupnost lijekova u nedovoljnim količinama je jednako pogubno kao i neuvrštavanje terapija na esencijalne liste uopće.

Potaknuto trenutnim stanjem na tržištu lijekova u BiH, Udruženje inovativnih proizvođača lijekova u BiH stava je da je potrebno da kompanije, koje su prisutne na ovom tržištu, udruže svoje snage kako bi postigle određene ciljeve i pomogle u rješavanju problema koji se tiču uspostavljanja transparentnog sistema i razvijanja praksi i smjernica koje će omogućiti jednak pristup kvalitetnim lijekovima i terapijama svakom pacijentu.
Ono za šta se zalažu inovativni proizvođači lijekova jeste da pristup lijekovima sa esencijalnih listi, ali i uvođenjem inovativnih terapija, bude osiguran upravo kroz uštede koje se ostvaruju kroz uvođenje generičkih lijekova ili nekim drugim finansijskim modelima sufinansiranja zdravstva.
Sigurni smo da će zakonodavci prepoznati ovo Udruženje, i njegovu namjeru da pomaže u kreiranju povoljnog ekonomskog i pravnog okruženja koje omogućava inovativnoj farmaceutskoj industriji da zadovolji rastuće potrebe svih pacijenata podjednako na teritoriji cijele BiH, ali i da osigura da pacijenti više ne moraju strahovati zbog nedostatka terapija.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *