Dana 9. oktobra 2024. godine, u okviru redovnih sastanaka, održan je sastanak između UIPL regulatorne radne grupe i Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH – ALMBIH koju je predstavljala Nataša Grubiša, direktorica Agencije te Ana Petrović, direktorica Udruženja inovativnih proizvođača lijekova.
Sastanak je dio kontinuiranih napora na jačanju suradnje između ovih institucija, s ciljem postizanja racionalne farmakoterapije i osiguravanja kvalitetne zdravstvene zaštite, koja je usmjerena na dobrobit pacijenata širom Bosne i Hercegovine.
Jedna od ključnih tema sastanka bila je otežana dostupnost lijekova i medicinskih sredstava zdravstvenim radnicima i pacijentima. Predstavnici obiju strana razmijenili su mišljenja i iskustva o problemima s kojima se suočavaju, kao i o izazovima u suradnji s drugim relevantnim institucijama.
Glavni razlog poteškoća identificiran je u neusklađenosti zakonodavstva Bosne i Hercegovine s regulativama Evropske unije, te neprilagođenosti zakonodavnog okvira stvarnim potrebama tržišta i brzim promjenama u farmaceutskoj industriji.
Prisutni su se složili da je neophodno omogućiti zdravstvenim radnicima i pacijentima brži i lakši pristup sigurnim i djelotvornim lijekovima, kao i najsavremenijim terapijskim modelima. Za postizanje ovog cilja istaknuto je nekoliko potrebnih koraka:
- Stvaranje odgovarajućeg ekonomskog, političkog i administrativnog okruženja.
- Uključivanje svih relevantnih institucija u regulaciju tržišta lijekova i medicinskih sredstava.
- Izmjena zakonodavstva u skladu s propisima Evropske unije i stvarnim zdravstvenim potrebama stanovništva.
Udruženje inovativnih proizvođača lijekova u BiH kao članica Evropske federacije udruženja farmaceutske industrije (EFPIA), aktivno podstiče institucije da stvore povoljan okvir za ostvarivanje ovih ciljeva, te dijeli uvjerenje EFPIA da saradnja između farmaceutske industrije i zdravstvenih radnika ima pozitivan uticaj na kvalitet liječenja pacijenata i razvoj budućih istraživanja.
Podsjećanja radi, Agencija je već ranije poduzela korake za harmonizaciju pravnih propisa s regulativama Evropske unije, podnoseći Direkciji za evropske integracije (DEI) prijedloge:
- pravilnika o registraciji lijekova,
- pravilnika o kliničkim ispitivanjima,
- pravilnika o registraciji medicinskih sredstava
Dok su u završnoj fazi pripreme su i prijedlozi za:
- pravilnik o farmakovigilansi,
- pravilnik o sadržaju i načinu označavanja spoljašnjeg i unutrašnjeg pakovanja lijekova, te sadržaju uputstva za lijek.
Na sastanku su dogovoreni i konkretni koraci za poboljšanje dostupnosti lijekova, uz niz konstruktivnih prijedloga o daljoj saradnji između Agencije i UIPL-a.
Zaključak: Usvajanje podzakonskih akata se, nažalost, često odugovlači zbog kompleksne procedure koja uključuje veliki broj institucija, što usporava proces donošenja pravnih odluka.